• Zelená škola 2018-2020

• Medzinárodný program Zelená škola

Zelená škola je environmentálne vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie.

Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce.

Zelená škola pomáha rozvíjať tieto zručnosti:

schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia,

spolupracovať v tíme, ale vedieť konať aj samostatne,

kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor,

byť tvoriví, aktívni a zvedaví,

prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.

Pozrite si video, ktoré Vám priblíži náš projekt:

Členovia kolégia:

Tara Zorňanová. Tara Zorňanová - VIII.A

Angelika Lunáková, Simonka Fecková - VII.A

Viki Weiselová - VI.A

Alexandra Doričová - učiteľ, rodič

Renáta Angyelová - učiteľ, rodič

Hmyzie domčeky

A tu sú hmyzie domčeky, ktoré vytvorili naši žiaci II. stupňa wink

Učíme sa doma - recyklujeme, separujeme, Deň Zeme

Deň Zeme, 22. apríl

Dnes je deň Zeme,
          tak poďme zbierať odpadky, keď môžeme.
          Nechoďme autom, ale bicyklom,
          zbierajme plasty pod morským dnom.

Trieď odpad každý deň,
          a planétu k lepšiemu zmeň.
          Nekupuj mikroténové vrecko radšej ušitú tašku,
          kúp radšej sklenenú ako plastovú fľašku.

Saďme stromy v lese,
          nech každý odpad z lesa vynesie.
          Keď budeme chrániť Zem našu,
          ukážeme prírodnú krásu.

(báseň - Martin Miklec, VII.A, fotografia - Maťko Knoško, V.A)

Aktivity s pani vychovávateľkami

Aj deti dokážu pomôcť. Spoločne s deťmi sme začali so zberom odpadkov v okolí školy, v lesíku pri Dunaji.

Zber odpadkov deti veľmi bavilo. So zberom odpadkov budeme naďalej pokračovať.

EcoTour - Recykluj

Všade okolo nás sa hovorí o recyklácii, separácii, o zbytočných obaloch, či uvedomelom nakupovaní. Napriek tomu, mnohí z nás odpad netriedia a nakupujú stále rovnaký tovar bez ohľadu na jeho dopad na životné prostredie. Ak však nechceme žiť na jednom veľkom smetisku, je na čase, aby sme si osvojili niekoľko dôležitých zásad zodpovedného správania.

Absolvovali sme už druhý hodinový interaktívny program, ktorého súčasťou sú súťaže, eko-pesničky, eko-fakty, kvíz či krátke videá so známymi osobnosťami - Martinom Madejom a Thomasom Puskailerom.

Po vstúpení nám vyhodnotili najlepšie modely z odpadového materiálu, alebo predmety s novou funkciou smiley

Výrobky z odpadového materiálu - Modely tela (biológia), technika (modely domov)...

Report minulého pripravného roka:

Deň Zeme

22. apríl si každoročne pripomíname Deň Zeme, ktorý nám má pripomenúť náš vplyv na životné prostredie. Aj tento rok sme sa rozhodli vyčistiť od odpadkov okolie školy, lesík, hrádzu... Niektorí sme sa symbolicky obliekli do farby jari našej Matky prírody.

Rovesnícke vzdelávanie Zelenej školy - 1. stupeň

V rámci projektu Zelená škola sme vzdelávali žiakov 1. stupňa o triedení odpadu. Pripravili sme si pre nich prezentáciu a krátku aktivitku. Na začiatku prezentácie sme im pustili krátke video o situácii s odpadom na Slovensku. Potom na interaktívnej tabuli zaraďovali odpad do farebných košov, podľa toho kde ktorý materiál patrí. Žiaci boli aktívni, pozorne počúvali a správne splnili zadané úlohy. Potom nasledovala skupinová práca, kde priraďovali vystrihnuté obrázky odpadkov do farebných košov. Sme radi, že sme ich mohli niečo nové naučiť.

Rovesnícke vzdelávanie Zelenej školy - 2. stupeň

V snahe vzdelávať sa navzájom sa "chytili" aj naši siedmaci, ktorí si pre ostatných žiakov druhého stupňa v skupinách pripravili informácie, hry k téme Odpad a separácia odpadu. Každá skupina si okrem informácií a zaujimavostí pripravila aj krátke aktvity, alebo testovanie cez online aplikáciu Kahoot. Prostredníctvom aplikácie Kahoot mohli žiaci odpovedať na otázky, ktoré im siedmaci v aplikácii pripravili.

Náš schválený EAP (Enviromentálny akčný plán):

Hamuliakovo_ZS_Odpad_18_20_schvaleny_(1).doc

Kontakt: osobne, prípadne na mail barbora.lackova@zshamuliakovo.sk

Mgr. Barbora Lacková